Düş'ününce

Kur’an-ı Kerim’i Arapça Öğrenmeden Nasıl Anlarız?

Kur’an Kerim’i anlamak için mutlaka bir meale mecburiyet duymak, Arapça’ya hâkim olmayan her Müslümanın en önemli dertlerinden biridir. Allah’ın insana apaçık şekilde (22/16) gönderdiği Kitabımızı anlamak için arada bir başka beşere ihtiyaç duyuyor olmak Kur’anı- Kerim’in mucizevi diline bire bir şahit olmamızı da engellemektedir. Şüphesiz ki, bize şah damarından daha yakın olan Allah’ın, bize bir hidayet rehberi ve müjdeleyici (2/97) olarak gönderdiği Kur’an-ı Kerim’i; Allah’ın gönderdiği şekilde anlamak, ayetlerin üzerimizdeki tesirini artıracaktır. Bu şekilde, Allah’ın bizi direkt muhatap aldığını tecrübe ettiğimiz için yüreğimiz hakikatlere kendini daha çok açacaktır.

Belki de bazen bizde karşılığı olmadığını hissettiğimiz ve bu yüzden de kendimizi ayetleri idrak etmenin nimetinden mahrum hissetmemizin sebeplerinden birisi de Kur’an’ı Kerim’i anlayamıyor olmamızdır. Bu yüzden de Kur’an-ı Kerimi anlama niyeti taşımak ve bu yolda çaba göstermek her Müslümanın görevlerinden birisidir. Öncelikle Kitabımızı yüzünden anlamanın gerekliliğine iman edip, bunun için salih bir niyet etmemiz gerekir. Sonrasında ise, Kur’an-ı Kerim’i anlamak için aklımıza ilk olarak Arapça öğrenmek gelmektedir. Eğer buna vaktimiz ve imkânımız varsa gecikmeden başlamak gerekir.

Çeşitli nedenlerden ötürü Arapça öğrenemeyen bazı insanlar okuduğu Kur’an’ı anlamaya yönelik bütün motivasyonunu kaybetmektedir. Yeni bir dil öğrenmenin çok emek ve zaman isteyen bir meşguliyet olduğunu bilen bazıları ise Kitabımızı anlamaktan umudunu kesebilmektedir. Oysa, Kur’an-ı Kerim’i anlamanın en emin yolu Arapça öğrenmek olsa da bir diğer yöntem ise Kur’an’da geçen kelimeleri öğrenmektir. Kur’an-ı Kerim’de aynı kelimeler çok sık tekrarlanır. Dolayısıyla da öğrendiğimiz her bir kelime bize, Kur’an’ın manasının daha çok açılmasına vesile olacaktır.

Peki Kur’an- Kerim’de geçen kelimeleri öğrenmenin/ ezberlemenin en kolay yolu nedir? Kur’an-ı Kerim’i, mealinden okurken, ayetlerin önce kelime kelime manasını veren daha sonra bütün anlamını veren mealleri tercih edebiliriz. Böylece okuduğumuz her bir ayette, Kitabımızda geçen kelimelere olan aşinalığımız artacaktır. Ve inanın ki, Kur’an-ı Kerim’i yüzünden okurken anlamını bildiğimiz birkaç kelimeye bile rastlamak nimetinin keyfi daha çok kelime öğrenmek için sizi teşvik edecektir.

Bir diğer yöntem ise; günümüz teknolojisinin nimetlerinden biri olan akıllı telefon aplikasyonları. Bu uygulamalara Kur’an’ı anlama çabamız için kolay ve eğlenceli bir fırsat sunmaktadır. Bu uygulamalardan ücret karşılığı tamamen yararlanmak mümkün olsa da, birçok uygulamayı eş zamanlı olarak uygulayarak ücretsiz kısımları ile de Kur’an-ı Kerim’de geçen pek çok kelime öğrenmek mümkün. Bu minvalde de size önerdiğimiz birkaç uygulama var. Önerdiğimiz uygulamaların hepsinin dili İngilizcedir. Bu amaç için geliştirilen çoğu uygulama ana dil İngilizce olarak geliştiriliyor. Belki bu vesile ile isteyenler İngilizcelerini de geliştirebilirler.

1. Quranic: Kur’an-ı Kerim’de anlatılan kıssalardan alınan parça parça ayetler sayesinde, kişi hem kıssalarda geçen kelimeleri öğrenmektedir hem de kıssaları öğrenmektedir. Ücretsiz sürümü, bir seferde sadece bir bölüm yapmaya müsaade etmektedir. Kelime yerleştirme ve quiz şeklindeki alıştırmalar kelimelerin öğrenimini kolaylaştırmaktadır. Arayüzü de gayet kullanışlıdır. Dili İngilizcedir.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.pnw.quranic.quranicandroid&hl=tr

2. Quranic Words: Kur’an-ı Kerim’deki kelimeleri kategoriler halinde öğreten alıştırmaları içeriyor. Ayrıca her bir kelimenin hangi ayette geçtiğine dair örnekler veriyor. Bu ayetleri incelendikten sonra sunulan quiz sayesinde de kelimeler kolayca pekiştirilmiş oluyor. Kullanması kolay bir arayüze sahiptir. Dili İngilizcedir.

https://apps.apple.com/tr/app/quranic-words/id1390351232?l=tr

3. Learn Quran Vocabulary Gold: Kur’an-ı Kerim’deki kelimeleri yine hafıza kartı şeklinde kullanıcıya sunuyor. Daha sonrasında uyguladığı testle beraber kelimeleri öğrenmeyi kesinleştirmektedir. Ayrıca uygulama üzerinden zaman geçtikçe ne kadar geliştiğimizi görmek de mümkün. Arayüzü de sade ve kullanışlıdır. Kendi dili Urducadır. Ayarlardan İngilizce olarak seçilmelidir.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.alquranQuran&hl=tr

4. Quran Word by Word: Bu uygulamanın teması ise Kur’an-ı Kerim’in mealini kelime kelime olarak vermek üzerinedir. Bütün bu uygulamalara ek olarak da bu tip bir kelime mealinden yararlanılırsa eğer, kelimeleri öğrenmekteki verim artacaktır.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.atq.quranemajeedapp.org.quranenglish&hl=tr

https://apps.apple.com/tr/app/quran-word-by-word-translation/id1450748510?l=tr

Bi’tanıdık Ekibi

Fotoğraf: unplash by Rumman Amin

Bir Yorum Bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial